podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl
reklama

Namibia - wiza, ambasady, przepisy

Windhuk     
namibia
Namibia - podróże do NamibiiNamibia - mapa krajuNamibia - spis artykułów i galeriiNamibia - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeNamibia - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaNamibia - szczepienia, zdrowie, poradyNamibia - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EURONamibia - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCONamibia - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Namibii. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Namibii, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy udający się do Namibii muszą mieć wizę pobytową w paszporcie. Można się o nią ubiegać w przedstawicielstwach Namibii (w Londynie, tel. 0044 2076366244; Moskwie, tel. 0070 952300113; Berlinie, tel. 0049 302540950). Ważność paszportu musi być o 6 miesięcy dłuższa niż termin ważności wizy. Przekraczając granicę w porcie lotniczym, trzeba okazać bilet powrotny. Na przejściach granicznych wizy nie są wydawane.
Informacje dla kierowców
Zasadniczo wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Uznawane jest również polskie prawo jazdy pod warunkiem posiadania poświadczonego tłumaczenia dokumentu na język angielski. Na granicy należy wykupić road permit. Obowiązuje ruch lewostronny. Stosunkowo dobrze rozwinięta sieć dróg (6 tys.km dróg utwardzonych), dobre oznakowanie, podczas podróży po drogach szutrowych (40 tys.km) zdarza się wiele wypadków. Wiele dróg lokalnych w czasie pory deszczowej jest nieprzejezdnych. W czasie podróży nocą (nie zalecane) istnieje ryzyko zderzeń ze zwierzętami.
Podróżowanie po kraju
W regionach eksploatacji złóż diamentów, głównie na wybrzeżu atlantyckim, obowiązują ograniczenia w podróżowaniu. Ochroną objęte są wydmy na Wybrzeżu Szkieletów.
Przepisy celne
Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe. Posiadanie i przywożenie narkotyków jest karalne.
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest stosunkowo duże (jednak znacznie niższe niż w RPA), zdarzają się napady rabunkowe na drogach i kradzieże.
Przydatne informacje
· Akceptowanym środkiem płatniczym jest rand południowoafrykański.
· W stolicy i większych miastach istnieją wypożyczalnie samochodów, w tym z napędem na 4 koła, bardzo przydatnych w Namibii na drogach szutrowych.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Pretorii (RPA) akredytowany jest również w Republice Namibii.
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Namibii w Berlinie
Wichmannstrasse 5
D-10787 Berlin
tel.: (+49 30) 25 40 95
fax: (+49 30) 25 40 95 55

Ambasada Republiki Namibii w Wiedniu
Ungargasse 33/5
1030 Wiedeń
tel: (+43 1) 402 93 71
fax: (+43 1) 402 93 70
www: www.embnamibia.at